Könyvhét 2023
SÁRKÁNYLEGENDÁK
MÓRA KIADÓ
A MÚZSA
CSÓKJA
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SÁRKÁNYLEGENDÁK<br>MÓRA KIADÓ A MÚZSA <br> CSÓKJA Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Könyv

Szécsi Noémi: Régen minden lánynak jutott férj

Vincze Dóra - 2024.10.04.

A nők neveltetése és szereplehetőségei a 19-20. század fordulóján

Szécsi Noémi évekkel ezelőtt belopta magát a szívembe a Kommunista Monte Cristóval, ami egy afféle magyarországi Forrest Gump történet egy vegetáriánus hentes főszereplésével. De a neve mindenképpen az eszünkbe jut akkor is, ha magyarországi nőtörténetről szeretnénk olvasni. Írt már a budapesti úrinőkről és magánéletükről, valamint a századfordulós lányok és asszonyok egészséggel, szépséggel és szexualitással kapcsolatos kérdéseiről is. A nyáron megjelent kötetben pedig a 19-20. század fordulóján élt nők neveltetését és szereplehetőségeit veszi górcső alá. Senkit ne tévesszen meg ez a kissé száraz, akadémiai hangzású alcím, mert a kötet, ugyan nagyon alapos kutatómunkára épült, és behatóan tárgyalja a témát, mégis végig olvasmányos és élvezetes marad.

A Régen minden lánynak jutott férj egészen a csecsemőkortól vezeti végig az olvasót a Kiegyezés (1867) és az első világháború (1917) között élt lányok és nők életének állomásain. Hogyan és mivel táplálták a kisdedeket, hova kerültek az elárvult gyerekek, és mikor jutottak el (ha egyáltalán odajutottak) az iskolapadba. Végighaladunk a korabeli lányok iskoláztatási lehetőségein egészen a házasságig. Szétnézhetünk a nők munkalehetőségei között (a tanítónő, cseléd, varrónő, gyári munkás és a színésznő nagyjából lefedi a kínálatot, bár az idő előrehaladtával és némi kreativitással más lehetőségek is akadtak) és bepillanthatunk a hétköznapjaikba is. Ismereteket szerzünk a kor szexualitásról alkotott képéről, az anyaság adta örömökről és bánatokról, és egy kicsit az özvegyek és elváltak cipőjébe is belebújhatunk. Mindezt ráadásul a különféle társadalmi csoportok egészét lefedve tárja elénk a szerző, ezzel biztosítva, hogy igazán árnyalt képet kapjunk a korabeli nők helyzetéről és a korban uralkodó mentalitásról. Mindeközben még egy-két olyan mókásnak ható korabeli kifejezést is magunkra szedhetünk, mint a gyermekkertésznő, ami bizony a mai óvónőnek felel meg.

Szécsi Noémi kötete nemcsak a hatalmas ismeretanyag miatt bravúros, hanem mert tényleg mindvégig érdekfeszítő és olvasmányos szöveggel van dolgunk. Ebben segít, hogy a szerző nagyon változatos forrásokat használ. A források változatossága persze nemcsak az olvasók szórakoztatását célozza: „Gyakran még a történelem iránt érdeklődő olvasók is hajlamosak megfeledkezni róla, milyen jelentős különbségek jellemezték a különböző osztálybeli nők lehetőségeit, amelyek nem csupán az őket körülvevő anyagi és szellemi világra, az oktatás és munka lehetőségeire vonatkoztak, de arra is, hogy milyen emlékeket hagyhattak maguk után.” Magánlevelek, újságcikkek, önéletrajzok, hivatalos okiratok és korabeli irodalmi alkotások egyaránt felbukkannak a könyvben, így a tárgyilagosság mellett sok személyes hang is megjelenik, kiegészülve a szerző narrációjával. A néhol kissé ironikus megjegyzések közelebb hozzák az anyaghoz az olvasót, mintha egy előadáson kacsintanánk össze a professzorral.

Persze nem lehet némi bosszankodás nélkül túljutni az olvasáson, hiszen minden fejezetben megjelenik, hogy mennyi nehézségen kellett átverekedniük magukat azoknak az úttörő nőknek, akik tanulni kezdtek, diplomát szereztek vagy egyszerűen csak dolgozni akartak. Hugonnai Vilma Svájcban szerzett orvosi diplomáját évekig nem honosították, a teherbe esett cselédet pedig azonnali hatállyal utcára tehették. Hosszabb munkaórák, kevesebb bér, a háztartás gondja is azokra a munkásnőkre szakadt, akik kénytelenek voltak a maguk lábára állni. És persze a leereszkedő közbeszéd, a paternális nyilatkozatok között kellett valahogy érvényesülni, ami egyértelműen másodrangú állampolgárnak nyilvánította a nőket.

Végső soron tehát azzal a mondattal lehetne összefoglalni Szécsi Noémi kötetének a tanulságát, hogy régen minden lánynak jutott férj, akinek pedig mégsem, az boldogult, ahogy tudott. Érdekes, szemfelnyitó kötet, ami megmutatja, hogy hol is tartottunk 100-150 évvel ezelőtt.

Vincze Dóra

Szécsi Noémi: Régen minden lánynak jutott férj
Park könyvkiadó, 535 oldal, 6999 Ft

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*: