A közös értékekre fókuszál idén a Budapesti Építészeti Filmnapok programja
MTI - 2025.03.07.
Az összefogáshoz szükséges közös, egyetemes értékekre fókuszál idén a Budapesti Építészeti Filmnapok programja. A szervezők mintegy húsz vetítéssel és számos kísérő programmal várják az érdeklődőket március 20. és 23. között a Toldi moziban.
A Kortárs Építészeti Központ szervezésében megvalósuló 17. Budapesti Építészeti Filmnapok az építészet és urbanisztika mellett kiterjesztett társadalmi témákkal is foglalkozik - áll a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mint kiemelik, szélsőségesen polarizált világunkban a közéleti diskurzusok - legyenek azok nyilvános fórumokon vagy baráti környezetben - szinte mindig a nézetkülönbségekre fókuszálnak. Miközben hevesen védjük álláspontjainkat, lassan elfeledkezünk arról, vagy meg sem vitatjuk, mi az, amiben egyetértünk.
"Ritkán tesszük fel a kérdést: léteznek-e olyan közös, megingathatatlan alapértékek, amelyek összekötnek bennünket. Lehetnek-e ezek szilárd alapjai a jövőnknek? Szüneteltessük a vitákat és beszélgessünk erről - ez a gondolat vezérelt minket filmválogatásunk során, és így vált a fesztivál mottójává: Common Grounds" - írják.
A kurátorok által válogatott, Common Grounds (Közös alapok) mottóhoz kapcsolódó filmek az építészeten túl az urbanisztika, a várospolitika, az ökológia, a közlekedés, a technológia, az aktivizmus, a társadalmi átalakulás kérdéseivel is foglalkoznak.
A programban már díjazott és új filmek is helyet kapnak, emellett több rendezői előadást és a témához kapcsolódó kerekasztal-beszélgetést is tartanak. A filmeket eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal vetítik.
Az idei filmek olyan témákkal foglalkoznak, mint a társadalmi egyenlőtlenségek, a lakhatási válság, a klímaváltozás, a demográfiai kihívások, az átalakuló és szétterülő városok, az építőanyagok és építési hulladékok ökológiai terhe, a levegő és a víz minősége, a közterek élhetősége.
Mind olyan összetett kérdések, amelyekre csak az együttműködés, az önszerveződő közösségek, a részvételi tervezés és a közös cselekvés adhatnak válaszokat - áll a közleményben.
A fesztivált Denise Zmekhol Skin of Glass (Pele de Vidro - Üvegbőr) című filmje nyitja meg. Denise Zmekhol építész édesapjáról és annak mesterművéről, a Sao Pauloi üvegépületről készített filmje egyszerre személyes és társadalmi.
Érzékenyen mutatja be egy szétesett család, az épület és egy sikeres építész karrierjének történetét, miközben képet kapunk a brazil nagyvárosban tapasztalható lakhatási krízisről és az egyenlőtlenségről.
A fesztivál zárásaként a holland De Warren önfenntartó lakóközösség létrejöttéről szóló dokumentumfilmet vetítik. A film egy ambiciózus baráti társaságot mutat be, amely eleinte bulikat és fesztiválokat szervez, majd Portugáliában permakultúrás farmot hoz létre. Felmerül bennük egy közösségibb élet- és lakótér iránti vágy, és megszületik a De Warren ötlete. Ez az első szövetkezeti alapú lakóközösség Hollandiában, a fiatalok egyike sem épített még házat. A Sam van Zoest által készített film, a Living Together: The Story Of De Warren ezt a folyamatot mutatja meg.
Az idei filmek tehát az összefogáshoz szükséges közös alapokat keresik ebben a folyamatosan változó, megosztott világban - hangsúlyozzák a közleményben.
Ahogy a filmek is bemutatják: a jövő formálásában mindannyian szerepet játszunk - írják, köszönetet mondva a Kortárs Építészeti Központnak, amely teljes infrastruktúrájával támogatva a fesztivált lehetővé tette, hogy az főszponzor nélkül is megvalósulhasson.
Ajánló tartalma:
Az archívum kincseiből:
A teljesség felé – Békés Pál: A Bölcs Hiánypótló
Sánta Ferenc a Kossuth-díjas írók sorozatában
A következő téma úgy döntött: vers lesz – Interjú a négy dimenzióban élő Rakovszky Zsuzsával
Alexandra Kiadó – Matyi Dezsővel beszélget Nádor Tamás
„Két égbolt van a föld fölött” – Győri László költői regénye