Mindenek felett
Zsúfolásig telt írókkal, költőkkel a Nyugati téri Alexandra Könyváruház toronyszobája a napokban: a Szépírók Társaságának 2006-os díjait osztották. Ha Beney Zsuzsa költő, András Sándor író és Földényi F. László irodalomtörténész késve érkezett volna, nekik még akkor is szorítottak volna helyet: hozzájuk szólt ugyanis a díjazottakat megillető laudáció.
De az elegáns Beney Zsuzsa már ott üldögélt, elgondolkodva, András Sándor zsebes mellényében éppen Esterházyval kezelt, Földényi pedig csöndben suhant át ezüstszín zakójában a tömegen. A többiek a sűrűn berendezett széksorok között fél lábon állva, lapjára hajtva pletykálkodtak: korábbi nyertesek, Spiró György, Németh Gábor, Tóth Krisztina, és a következő évek potenciális jelöltjei.
– Délután úgy látszik, jobban eljönnek az írók – vezette fel a ceremóniát kaján mosollyal a társaság feje, Csaplár Vilmos, adta a stafétát a szavai szerint zord és eredményesen igazgató házigazdának, Matyi Dezsőnek, aki ezt szerényen hárította, mondván, ő állítólag bűbájos, kedves ember. És, hogy az egybegyűlteket is dicsérje, szakmai titokba avatta őket: az eladási mutatók szerint egyre jobban fogynak a hazai szerzők kötetei. Rendhagyó ígéretet is tett hirtelen örömében: a nyertesek száz-száz felpántlikázott kötetét küldi szét országszerte, jelentős személyeknek.
És jöhettek az egymással versengő, köszöntő szavak.
– Egyszerre tükröződik verseiben a külső világ sok apró moccanása, valamint a belső világ rendíthetetlen állandósága – méltatta Margócsy István a díjazott Beney Zsuzsa Se tűz, se éj című kötetébe gyűjtött, több évtizedet átívelő költészetét.
– Ebben a könyvben a szépíró és az irodalomtudós kvalitásai boldog komolysággal és játékossággal egyesülnek – fogalmazott Szilágyi Zsófia, és a prózanyertes András Sándor Gyilkosság Alaszkában című krimijét ajánlotta önfeledt krimi olvasónak, intellektuális élményre vágyóknak egyaránt.
– A könyv egészére olyan attitűd jellemző, amit nem az írás tárgyával, hanem inkább az alkotói figyelem természetével írhatunk le – jellemezte Bodor Béla Földényi F. László Berlin sűrűjében című esszékötetét, és írásait Montaigne munkáihoz hasonlította.
Gratuláltak.
Őszintén.
És utána tették azt az egybegyűltek még sokáig, a három ünnepelthez kígyózó sorokban.
Szablyár Eszter
Ajánló tartalma:
- 5. Gyermekkönyvnapok
- 6. Gyermekkönyvnapok
- 100 éve született József Attila
- 1956 ötvenedik évfordulójára
- A magyar tudományos könyvkiadásról
- Az irodalmi kánon természetrajza
- Az irodalom díja
- A Könyv, nagybetűvel
- A Szépírók Társaságának díjátadása
- Szürke Bagoly tornacipőben. Beszélgetés András Sándorral
- Ferencz Győzőé az Artisjus Irodalmi Nagydíj
- Hogyan javasol(t) az írószövetség?
- „Éljen a szent magyar irodalom!” Interjú György Péterrel
- Az Év Gyermekkönyve Díj. Beszélgetés Békés Pállal
- A kitüntetők és kitüntetések szerepe
- Irodalmi díjak 2006-ban Magyarországon
- Népszerű műfajok és témák
- Nő. Író. Nőíró
- Olvasási Világkongresszus
- Tankönyv-világ
- XIII. BNK Díszvendég Spanyolország
- Nők a könyvszakmában
- Szép magyar könyv
Az archívum kincseiből:
Ferencz Győző: A Weöres-összes elé
A magyar lelkiállapot helyzetképe – Beszélgetés Dr. Kopp Máriával
A csíkásztól a libapásztorig – Beszélgetés Selmeczi Kovács Attilával
Bibó István "Kapcsos könyve" – A két utolsó levélről beszél Huszár Tibor
A lelket edzi az irodalom – Beszélgetés Pálinkás Józseffel, az MTA elnökével